pondělí 25. listopadu 2013

Vernisáž výstavy Textilka v knihovně uskuteční v pondělí 9. prosince v 16. hodin ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích

​​Na soutoku Volyňky s Otavou ve Strakonicích stojí krásná funkcionalistická přádelna bývalého Fezkotexu. Pětipatrový objekt je prázdný, firma ukončila činnost před dvěma lety a velký dům s přilehlým areálem se nedaří prodat ani pro něj najít nové uplatnění. Přitom se nachází dvě stě metrů od hradu a výhled ze střechy je tak úchvatný, že si na ní majitel v dobách prosperity plánoval postavit vilu. Začali jsme se o textilku zajímat a hledali způsob jak ji zviditelnit. Uspořádali jsme workshop pro mladé architekty. Zadání bylo prosté. Navrhnout budoucí využití a tomu odpovídající formu přestavby. Zvolené téma má své důvody.  Dějiny Strakonic jsou přinejmenším v posledním století průmyslové, ve Strakonicích a okolí stále žijí tisíce lidí, kteří prožili půl života v továrně. Domníváme se, že prioritou měst by měla být péče o vlastní historii i budoucnost a textilka nám připadala jako monumentální socha textilního průmyslu, která by mohla ožít novými byty, kancelářemi nebo kulturou. Všude ve světě zažíváme zájem o  industriální architekturu. Investuje se do ní, nacházejí se pro ní nové funkce a může vykazovat zisk. U nás připomeňme areál Dolních Vítkovic, který se v rukou osvíceného a praktického investora stal s přispěním špičkových českých architektů novým kulturním a společenským centrem Ostravy. 

Při workshopu který se odehrál přímo v budově textilky ve Strakonicích vznikly tři architektonické ideové návrhy. Vernisáž jejich výstavy se pod názvem Textilka v knihovně uskuteční v pondělí 9. prosince v 16. hodin ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích.

Mladí architekti přemýšleli, jak zapojit dům do těla města, jak zesílit jeho význam a najít pro něj adekvátní funkce. Vznikl například návrh s rozhlednou, další autoři navrhli lávku přes Volyňku, další přemýšleli, jak by objekt mohl postupně ožít díky pozvolnému zabydlování jednotlivých částí domu, aby se snížila vstupní investice. Architektonické návrhy na vernisáži představí  sami autoři: Martin Panský se Zdeňkem Hromádkou, Jiří Bartoň s Ivou Jirsovou, Lenka Divišová,  lektor workshopu architekt Dušan Řezáč a kurátor výstavy Jan Freiberg.

JF

Žádné komentáře:

Okomentovat